Zmienią się programy PFRON

Autor: Filip Miłuński, Źródło: niepelnosprawni.pl

Od 2010 roku programy celowe PFRON zostaną prawdopodobnie przekształcone w system programów indywidualnych. Aktualnie trwają też prace nad nowym programem „Edukacja – Praca” którego celem będzie wprowadzenie młodych osób z niepełnosprawnością na rynek pracy.

PFRON ma w tym roku dużo mniejszy budżet niż w ubiegłym. Mniejsze wpływy do Funduszu i zmiany w prawie zwiększające dofinansowania do zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami sprawiły, że brakuje środków na realizacje programów celowych PFRON.

– Do zapewnienia realizacji programów na zeszłorocznym poziomie Fundusz potrzebowałby ok. 300 mln zł – informuje rzecznik prasowy Funduszu, Tomasz Leleno.

Dodaje że priorytetowe dla Funduszu są dofinansowania rynku pracy osób niepełnosprawnych oraz wspierania samorządów środkami przeznaczonymi na rehabilitację zawodową i społeczną mieszkańców.

Aktualnie w PFRON trwają prace nad analizą programów celowych. Fundusz rozważa przekształcenie ich w bardziej indywidualne, modułowe programy, które odpowiadały lepiej na potrzeby beneficjentów.

Jednocześnie PFRON zapowiada wkrótce uruchomienie nowego programu „Edukacja – Praca”. Ma on spełniać dwa podstawowe cele. Pierwszym jest ułatwienie dostępu do edukacji na poziomie ponadgimnazjalnym.

– W chwili obecnej takie zadanie, ale wyłącznie w odniesieniu do uczniów niepełnosprawnych zamieszkujących gminy wiejskie i miejsko – wiejskie wypełnia program „Uczeń na wsi”. Oznacza to, że niepełnosprawni uczniowie zamieszkujący w miastach są całkowicie pozbawieni tego rodzaju wsparcia – wyjaśnia Tomasz Leleno.

Drugim celem „Edukacji – Pracy” będzie pomoc dla absolwentów szkół w wejściu na rynek pracy.

– Szczególnie konieczne w przypadku osób niepełnosprawnych jest zminimalizowanie szkodliwego zjawiska automatycznego przechodzenia niepełnosprawnego absolwenta ze statusu ucznia do statusu osoby bezrobotnej – podsumowuje rzecznik PFRON.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.