Prawie 25 tysięcy osób niepełnosprawnych straciło etaty po nowelizacji ustawy

Nowe przepisy sprawią, że niepełnosprawni pójdą na bruk – alarmowaliśmy jeszcze, gdy trwały prace nad nowelizacją ustawy dotyczącej wsparcia zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Lobbowanie przedsiębiorców nad zmianą niekorzystnych zapisów nie przyniosło rezultatu. I po ich wejściu w życie, w ciągu sześciu miesięcy etaty straciło prawie 25 tys. osób.

– Musiałem zwolnić część osób z niepełnosprawnością – przyznaje Janusz Borkowskiprezes Zarządu “Krukowiak” Kujawska Fabryka Maszyn Rolniczych z Brześcia Kujawskiego.Pracuje tu ok. 400 osób z czego 50 proc. to osoby niepełnosprawne. – Zatrudniając pracowników, nie dzielę ich ani ze względu na płeć, wiek ani na to, czy są w pełni sprawni. Sam przecież mogę ulec wypadki i znaleźć się na ich miejscu. Ale wiosną wiele osób z uprawnieniami emerytalnymi musiało odejść.

Skąd tez zmiany? Firmy zatrudniajace osoby z niepełnosprawnością przestały być konkurencyjne.  Nowelizacja zamroziła podstawę obliczania dofinansowania do wynagrodzeń takich osób na poziomie minimalnego wynagrodzenia z 2009 roku nie uwzględniając wzrostu kosztów z lat 2010 i 2011. To, zdaniem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, jest dla pracodawców mocnym ciosem, szczególnie w porównaniu do szybkiego wzrostu kosztów pracy.

Niepełnosprawni musieli odejść

Co więcej – nowelizacja obniżyła wartości procentowe dofinansowania do większości grup osób niepełnosprawnych (w kilku etapach), co potęguje negatywny efekt. Przykładowo – z tytułu obniżenia procentowej wartości dofinansowania do wynagrodzeń osób z lekkim stopniem niepełnosprawności pracodawcy stracą ok. 33 proc. (pomiędzy grudniem 2010 r. a styczniem 2013 r.). Po uwzględnieniu wzrostów wynagrodzenia minimalnego (2011/2010 – ok. 4 proc., 2012/2011 – ok. 8 proc.) łączny wzrost kosztu pracy pracownika z lekkim stopniem niepełnosprawności obciążający pracodawcę wyniesie ok. 40 proc.
Nowelizacja zlikwidowała większość ulg podatkowych dla zakładów pracy chronionej i równocześnie podwyższyła wymogi wobec tej grupy pracodawców. Skutek: sukcesywny spadek liczby takich zakładów – z 2003 w grudniu 2010 r. do 1804 w lipcu 2011 r. Liczba 199, czyli o 10 proc. Łączna liczba pracodawców niepełnosprawnych spadła z 16.065 do 15.746 w tym samym okresie.
Nastąpił także gwałtowny spadek liczby drobnych firm prowadzonych przez osoby
niepełnosprawne. Według danych PFRON między grudniem 2010 r. a lipcem 2011 r.
liczba niepełnosprawnych przedsiębiorców jednoosobowych otrzymujących pomoc spadła z 28.177 do 11.747 przedsiębiorców.

Nowe przepisy ograniczyły możliwości znalezienia pracy. Chodzi głównie o osoby
niepełnosprawne z uprawnieniami emerytalnymi.
Zmniejszyły się również szanse znalezienia zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Zatrudnienie osób niepełnosprawnych w okresie po wejściu w życie znowelizowanej ustawy spadło z 250.470 etatów (grudzień 2010 r.) do 225.701 etatów (lipiec 2011 r.).

Jest szansa na wzrost zatrudnienia osób niepełnosprawnych

Dziś odbyła się konferencję prasową pt. Czy jest szansa na wzrost zatrudnienia osób niepełnosprawnych?

– Po uzgodnieniu z Pełnomocnikiem Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych zmian w niedawno nowelizowanej ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, jest szansa, że więcej osób niepełnosprawnych znajdzie pracę – uważa PKPP Lewiatan.
Obserwowany w latach 2008 – 2010 wzrost zatrudnienia osób niepełnosprawnych spowodował problemy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wywołały je większa liczba subsydiowanych miejsc pracy, ulgi dla firm zatrudniających osoby niepełnosprawne, czy zmniejszone wpływy ze składek, To była właśnie główna przyczyna zmian w ustawie wprowadzonych w tym roku.

Na czym polegają uzgodnienia? – Udało się uzgodnić wzmocnienie pozycji Rady Nadzorczej PFRON, odmrożenie rewaloryzacji podstawy dofinansowania, uszczelnienie systemu udzielanych ulg i wydłużenie do roku 2014 obniżenia stóp procentowych
dofinansowania – informuje Marek Kowalski, prezes Polskiej Izby Gospodarczej Czystości.

 

Ma nastąpić uszczelnienie systemu udzielanych ulg, co zwiększy wpływy do budżetu i zapobiegnie korupcji w ich udzielaniu. Jednym z rozwiązań ma być także odmrożenie rewaloryzacji podstawy dofinansowania. Jak podaje Lewiatan, zastosowanie tego mechanizmu złagodzi skutki zmiany procentowych stawek dofinansowania oraz zapobiegnie zwolnieniom osób o lekkim stopniu niepełnosprawności. Wpłynie to również pozytywnie na otwarty rynek pracy zatrzymując proces przenoszenia osób niepełnosprawnych z umów o pracę na umowy cywilno-prawne z jednoczesnym obniżaniem wartości pracy.

Na ile jest realne wprowadzenie tych zmian? – Jesteśmy po uzgodnieniach z ministerstwem pracy i polityki społecznej. A co więcej – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wygospodarował na ten cel ponad 100 mln zł – mówiZbigniew Maciąg z PKPP Lewiatan.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.