Stowarzyszenie na rzecz wspomagania osób niepełnosprawnych i ich otoczenia “Razem” z Rybnika, we współpracy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym, zakończyło realizację projektu finansowanego z Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich “Naucz mnie samodzielności”.Celem projektu były działania mające pomóc w usamodzielnianiu dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie. Projekt realizowany był w Domu Fundacji im. Ojca PIO w Istebnej. Wzięła w nim udział grupa 32 osób: dzieci i młodzieży przed 18 rokiem życia uczęszczających do instytucji edukacyjnych dla osób niepełnosprawnych intelektualnie.

W ciągu czterech 5-dniowych turnusów, dzieci w 8-osobowych grupach trenowały nawyki samodzielnego wykonywania czynności samoobsługowych, porządkowych, higienicznych i gospodarczych. Wykonywały posiłki, uczestniczyły w zajęciach porządkowych, każdego dnia ścieliły swoje łóżka, układały ubrania, segregowały bieliznę brudną i czystą, “robiły” pranie i rozwieszały je na suszarkach. Dzieliły się obowiązkami w grupie, kalkulowały wydatki potrzebne na utrzymanie przez cały okres pobytu w górach. Sporządzały listę produktów potrzebnych do wykonania posiłków i dokonywały zakupów artykułów spożywczych w pobliskim sklepie spożywczym. Dodatkowo zwracano uwagę na segregację surowców wtórnych i oszczędność energii elektrycznej.

Dzieci uczestniczyły w zajęciach plastycznych, których tematyka związana była z miejscem, w którym aktualnie się znajdowały (np. góry, las, wioska, zwierzęta gospodarskie). Na podstawie tych prac powstał pamiętnik pobytu w górach oraz mapa ciekawych miejsc, ludzi i obiektów, które warto zwiedzić w tym regionie. Celem projektu “Naucz mnie samodzielności” była również integracja dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z mieszkańcami i młodzieżą gimnazjalną gminy Istebna. Zorganizowano spacery ścieżkami edukacyjnymi, spotkania z osobami związanymi z folklorem regionu i zajmującymi się działaniami ekologicznymi w tym regionie. Odbyła się wystawa prac plastycznych uczestników projektu i młodzieży uczęszczającej do tutejszego gimnazjum oraz spotkanie integracyjne tych grup.

Na zakończenie realizacji projektu zorganizowano uroczyste spotkanie w karczmie góralskiej, w której dzieci i młodzież otrzymały certyfikaty uczestnictwa w programie oraz poznały regionalne potrawy podczas ich degustacji.

Projekt dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

W Rybniku uczyli samodzielności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content