Niewidomy Przemek marzy o gitarze

Przemek gra na pianinie melodię “Dom wchodzącego słońca”. Przed nim leży książka z nutami. Zamknięta, bo chłopak nie jest w stanie zobaczyć nut. Przemek urodził się w szóstym miesiącu ciąży z powikłaniem, które często zdarza się takim wcześniakom – uszkodzeniem siatkówki. Ma dzisiaj 15 lat, jest niewidomy. Rodzice szukają dla niego pomocy na całym świecie. Byli już w Stanach Zjednoczonych, w klinice, która pracujące nad stworzeniem sztucznej siatkówki. – Czekamy na sygnał od lekarzy, że już można przyjechać na zabieg – mówi Alicja Szelińska, mama Przemka. Chłopak jest też zapisany w kolejce do kliniki w Niemczech, testującej specjalne okulary. – Mamy nadzieję, że nasz syn kiedyś odzyska wzrok – mówią rodzice.

Przemek ma wielki talent muzyczny. Trzy lata temu zaczął grać na fortepianie. – Utwór “Dla Elizy” był pierwszym, jaki zagrał samodzielnie. Nauczył się go słuchając płyty – opowiada mama.
Chłopiec uczy się teraz gry na fortepianie w Społecznym Ognisku Muzycznym przy bielskiej Szkole Muzycznej. Rodzice dowożą go z Kóz, gdzie mieszkają. – To wyjątkowy uczeń – chwali nauczycielka Maria Borowicz. Egzaminy Przemek zalicza na piątki. Wszyscy mówią, że ma wielki talent, a muzyka to jego przyszłość. Chłopiec zapalił się do nauki. Chciałby grać na kolejnych instrumentach, a na urodziny dostać gitarę.

Ponieważ leczenie chłopca jest kosztowne, rodziców nie stać na spełnienie wszystkich jego marzeń. Dlatego 25 maja na Dużej Scenie bielskiego Teatru Polskiego odbędzie się koncert, z którego cały dochód zostanie przeznaczony na dalszą edukację Przemka oraz jego leczenie. Współorganizatorem koncertu jest bielskie Stowarzyszenie Forum Edukacyjne, które objęło chłopca opieką. Wystąpią m.in. bielscy aktorzy, Andrzej Cierniewski i Bogusław Mec. – Rozesłałam wiele maili do różnych znanych artystów z prośbą o pomoc. Byłam zaskoczona odzewem. Dyrektor Teatru od razu zgodził się pomóc, a pan Mec odpisał mi jeszcze tego samego dnia – mówi mama Przemka.

Podczas koncertu będzie można zobaczyć fortepianowe popisy Przemka, który od kilku tygodni pilnie ćwiczy do występu. Bilety kosztują 30 złotych. Można je kupić w Teatrze Polskim, a wszelkich informacji zasięgnąć u mamy Przemka pod numerem telefonu 506 106 684.

Mimo że do udziału w koncercie zachęcają ulotki oraz plakaty, bilety na razie bardzo słabo się sprzedają. – Do tej pory sprzedaliśmy mało biletów… Mam nadzieję, że to się jeszcze zmieni, bo przyznam, że zaczynam się coraz bardziej niepokoić – martwi się mama Przemka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.