Monthly Archives: marzec 2010

Wyróżnienia św. Brata Alberta

Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski, wokalista zespołu Raz Dwa Trzy Adam Nowak i Urząd Miasta Zgierza to laureaci Medali św. Brata Alberta za rok 2009 przyznawanych za pomoc niepełnosprawnym. Wręczenie odznaczeń odbyło się 15 marca w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie podczas X Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Albertiana 2010.

Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski został wyróżniony za obronę praw osób niepełnosprawnych i organizacji pozarządowych oraz za troskę o ludzi ubogich. Wokalistę Raz Dwa Trzy Adama Nowaka odznaczono za działalność dobroczynną na rzecz niepełnosprawnych. Urząd Miasta Zgierza otrzymał medal za wieloletnie wspieranie przedsięwzięć na rzecz niepełnosprawnych i najbardziej potrzebujących.
Rzecznik Praw Obywatelskich podkreślał odbierając medal, że nigdy nie liczył na takie wyróżnienie i przyjmuje je w imieniu swoich współpracowników. ,,Medal św. Brata Alberta to nie tylko wyróżnienie, ale przede wszystkim wielkie zobowiązanie” – mówił Janusz Kochanowski i dodał, że jest to zobowiązanie, by ,,pomagać uwierzyć niepełnosprawnym, bezdomnym, niedołężnym i wykluczonym z normalnego życia , że ich problemy są także naszymi problemami, które razem będziemy starali się rozwiązywać”. Rzecznik zauważył, że w Polsce wiele praw człowieka nie jest respektowanych i dotyczy to przede wszystkim najsłabszych i wykluczonych. ,,Źródłem naszej nadziei jest to, że tacy ludzie jak ks. Zaleski, Jerzy Owsiak, Janina Ochojska, Anna Dymna, s. Małgorzata Chmielewska stają się w Polsce mieszkańcami masowej wyobraźni. Są podziwiani i szanowani” – podsumował Kochanowski.

Burmistrz Zgierza Jerzy Sokół powiedział, że jest dumny z Urzędu Miasta bardzo otwartego na wszystkich ludzi, którzy z sercem podchodzą do wszystkich potrzebujących pomocy.

W imieniu wokalisty zespołu Raz Dwa Trzy Adama Nowaka medal odebrał jego przyjaciel szkolny – Piotr Wierzchosławski, który odczytał podziękowanie artysty. ,,Kandydat na tzw. artystę pewnego dnia decyduje się kroczyć drogą, która usłana jest jego wyobrażeniami, dążeniami i marzeniami, i potrafi nawet zobaczyć siebie samego u szczytu doskonałości, sławy, popularności” – napisał Nowak. ,,Jeśli jednak we wszystkich tych działaniach nie brał nigdy pod uwagę drugiego człowieka, z jego potrzebami i słabościami, to można przypuszczać, że cała ta praca artystyczna jawi się jako uboższa o obecność w niej drugiej osoby” – dodał. ,,Ułomnym i niepełnosprawnym być może wcale nie jest ten, któremu trzeba pomóc, ale ten, który sam sobie pomóc nie potrafi albo pomocy tej z różnych powodów udzielić innym nie chce czy nie umie” – podkreślił.

Medale św. Brata Alberta zostały wręczone podczas X Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych ,,Albertiana”, który odbył się w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Medal przedstawia św. Brata Alberta przytulającego dzieci. Został zaprojektowany przez Krzysztofa Sieprawskiego, podopiecznego Schroniska dla Niepełnosprawnych w Radwanowicach. Odznaczenie zostało ustanowione w 1997 roku i jest przyznawane osobom i instytucjom za niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym. Wśród laureatów Medalu są m. In. kard. Franciszek Macharski, kard. Stanisław Dziwisz, bp Jan Chrapek, premier Jerzy Buzek, prof. Zbigniew Brzeziński, aktorki Anna Dymna i Ewa Błaszczyk, prof. Andrzej Zoll, piosenkarka Eleni, Roman Kluska, Marcin Przeciszowski i Otylia Jędrzejczak.

W WSB w Opolu się starają

W Wyższej Szkole Bankowej w tej chwili studiuje tylko jedna osoba niepełnosprawna. Mimo to uczelnia tak zaprojektowała swój nowy budynek , by nie było w nim żadnych barier architektonicznych.

– Wejścia do budynku są blisko parkingu, a przy chodnikach nie ma krawężników. Poza tym wszystkie drzwi do sal wykładowych są na tyle szerokie, by mógł przez nie przejechać wózek inwalidzki – mówi Krzysztof Sławiński, pełnomocnik kanclerza ds. PR w WSB.

W budynku są również winda i podjazdy.

– Praktycznie nie ma miejsca, do którego osoba z jakąkolwiek niepełnosprawnością nie mogłaby się dostać – przekonuje Sławiński.

Uczelnia pomyślała nie tylko o osobach niepełnosprawnych ruchowo, ale i niedowidzących. W bibliotece są dwa stanowiska dostosowane do ich potrzeb.

– Przy każdym komputerze zainstalowany jest syntezator mowy, monitor dotykowy, powiększalnik oraz drukarka brajlowska – wylicza Roman Modrzejewski, informatyk z WSB. – Dla osób z problemami manualnymi jest także myszka oraz klawiatura dotykowa.

Podobne stanowisko jest też w bibliotece głównej opolskiej politechniki.

– Mamy około 70 studentów niepełnosprawnych, więc nikt nie dyskutował, kiedy padła propozycja zamówienia takiego sprzętu – mówi prof. Jerzy Skubis, rektor PO. – Zainstalowaliśmy również specjalną pętle elektromagnetyczną w auli głównej. Dzięki niej osoby z aparatami słuchowymi mogą doskonale wszystko słyszeć. Podobne urządzenie zainstalowali u siebie w kościele franciszkanie.

Wszystkie nowe budynki na PO są przystosowywane dla osób niepełnosprawnych.

– Stare modernizujemy. W jednym z nich zamontowaliśmy ostatnio windę – mówi rektor.
Uniwersytet Opolski też nie zostaje w tyle.

– U nas pomoc niepełnoprawnym to walka nie tylko z barierami architektonicznymi. Naszym studentom pomagamy w załatwieniu zwykłych ludzkich spraw np. podczas sesji. Bo osoby niewidome potrzebują więcej czasu na pisanie egzaminu. Bywa również tak, że trzeba znaleźć wolontariusza, który będzie pisał to, co niewidomy student mu podyktuje czy pomoże przedstawić prezentację na zajęciach. Ze wszystkimi tego typu problemami można się zgłosić. Zawsze pomogę wynegocjować kompromis – deklaruje dr Agnieszka Gawor, pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych na UO.