W Wyższej Szkole Bankowej w tej chwili studiuje tylko jedna osoba niepełnosprawna. Mimo to uczelnia tak zaprojektowała swój nowy budynek , by nie było w nim żadnych barier architektonicznych.

– Wejścia do budynku są blisko parkingu, a przy chodnikach nie ma krawężników. Poza tym wszystkie drzwi do sal wykładowych są na tyle szerokie, by mógł przez nie przejechać wózek inwalidzki – mówi Krzysztof Sławiński, pełnomocnik kanclerza ds. PR w WSB.

W budynku są również winda i podjazdy.

– Praktycznie nie ma miejsca, do którego osoba z jakąkolwiek niepełnosprawnością nie mogłaby się dostać – przekonuje Sławiński.

Uczelnia pomyślała nie tylko o osobach niepełnosprawnych ruchowo, ale i niedowidzących. W bibliotece są dwa stanowiska dostosowane do ich potrzeb.

– Przy każdym komputerze zainstalowany jest syntezator mowy, monitor dotykowy, powiększalnik oraz drukarka brajlowska – wylicza Roman Modrzejewski, informatyk z WSB. – Dla osób z problemami manualnymi jest także myszka oraz klawiatura dotykowa.

Podobne stanowisko jest też w bibliotece głównej opolskiej politechniki.

– Mamy około 70 studentów niepełnosprawnych, więc nikt nie dyskutował, kiedy padła propozycja zamówienia takiego sprzętu – mówi prof. Jerzy Skubis, rektor PO. – Zainstalowaliśmy również specjalną pętle elektromagnetyczną w auli głównej. Dzięki niej osoby z aparatami słuchowymi mogą doskonale wszystko słyszeć. Podobne urządzenie zainstalowali u siebie w kościele franciszkanie.

Wszystkie nowe budynki na PO są przystosowywane dla osób niepełnosprawnych.

– Stare modernizujemy. W jednym z nich zamontowaliśmy ostatnio windę – mówi rektor.
Uniwersytet Opolski też nie zostaje w tyle.

– U nas pomoc niepełnoprawnym to walka nie tylko z barierami architektonicznymi. Naszym studentom pomagamy w załatwieniu zwykłych ludzkich spraw np. podczas sesji. Bo osoby niewidome potrzebują więcej czasu na pisanie egzaminu. Bywa również tak, że trzeba znaleźć wolontariusza, który będzie pisał to, co niewidomy student mu podyktuje czy pomoże przedstawić prezentację na zajęciach. Ze wszystkimi tego typu problemami można się zgłosić. Zawsze pomogę wynegocjować kompromis – deklaruje dr Agnieszka Gawor, pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych na UO.

W WSB w Opolu się starają
Tagi:    

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content