Monthly Archives: listopad 2013

Niepełnosprawni bez szans na prace

W woj. śląskim pracuje jedynie ok. 19 proc. osób niepełnosprawnych w wieku 16-64 lat. To jeden z niższych wskaźników zatrudnienia w kraju – poinformowała dziś rzeczniczka Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.

W październiku na ok. 9,1 tys. ofert pracy, ok. 640 dotyczyło osób niepełnosprawnych.

– Z perspektywy projektu, który niedawno zakończyliśmy: „W poszukiwaniu pracy–alternatywne formy zatrudniania osób niepełnosprawnych”, w ramach którego działał portal z ofertami pracy, można powiedzieć, że poza zatrudnieniem do prac prostych, jak sprzątaczka, kasjer, sprzedawca, pojawiają się też oferty dla osób o wyższych kwalifikacjach – w branży IT, konsultant w branży medycznej, telemarketer, specjalista ds. obsługi klienta poinformowała rzeczniczka WUP Paulina Cius.

Dodała, że podczas organizowanych w październiku w Katowicach targów pracy dla osób niepełnosprawnych pojawiały się propozycje zatrudnienia dla grafików komputerowych, sprzedawców, pracowników marketingu, programistów, pracowników produkcyjnych, ochroniarzy.

Według danych WUP na koniec października tego roku w urzędach pracy województwa śląskiego zarejestrowanych było ponad 12 tys. osób z różnym stopniem niepełnosprawności. Zdecydowana większość posiadała orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności – 9,2 tys. osób (74 proc.), 3,1 tys. osób legitymowało się umiarkowaną niepełnosprawnością (24,6 proc.), a znacznym stopniem niepełnosprawności ok. 180 bezrobotnych (1,4 proc.).

– Biorąc pod uwagę przyczyny kwalifikujące do niepełnosprawności, niezmiennie najpowszechniejsze są kłopoty związane z funkcjonowaniem narządów ruchu. Bardzo dużo osób pojawiających się w powiatowych urzędach pracy podaje również choroby psychiczne oraz choroby układu oddechowego i układu krążenia – poinformowała rzeczniczka WUP.

Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w woj. śląskim – według danych WUP w Katowicach – wzrósł z 16,8 proc. w I kwartale 2013 roku do 18,8 proc. w drugim kwartale, co plasuje województwo na 13. miejscu w kraju. Najwyższe wskaźniki odnotowano w woj. podkarpackim (29,4 proc.) oraz lubuskim (28,9 proc.).

 

niezalezna.pl