Monthly Archives: luty 2012

Zaproszenie dla niepełnosprawnych: wyjazd integracyjny do Łącka

Już we wtorek osoby niepełnosprawne z Płocka mogą wspólnie powitać wiosnę podczas imprezy integracyjnej w stadninie w Łącku. Organizatorzy zapowiadają wiele atrakcji.

Zaproszeni są wszyscy.

Na 28 lutego Płockie Centrum Osób Niepełnosprawnych zaplanowało zabawę w plenerze. Uczestnicy wyjazdu spotkają się na terenie Stada Ogierów w Łącku.

– Niepełnosprawni z naszego miasta spotykają się co tydzień. Tym razem chcemy zaproponować im coś innego. W planach był kulig, niestety śnieg stopniał. Ale zmienna pogoda nam nie przeszkodzi – zapewnia prezes stowarzyszenia Panaceum Piotr Ostrowicki.

Program przewiduje przejażdżkę zaprzęgami parokonnymi i bryczkami, pokaz woltyżerki i zwiedzanie stada. Do tego konkursy, zabawy, pieczenie kiełbasek i wspólne śpiewanie piosenek przy ognisku. Do Łącka może pojechać każdy niepełnosprawny, uczestnictwo w wyjeździe integracyjnym jest całkowicie bezpłatne. Płocczanie, którzy posiadają własny transport, mogą bezpośrednio przyjechać do Łącka na godz. 11. Osoby, które chcą skorzystać z zapewnionego przez organizatora transportu, mogą zgłaszać to pod numerem 24 367 16 01. Wyjazd autokarem z placu przed Teatrem Dramatycznym we wtorek o godz. 10. Zakończenie spotkania o godz. 16.

Organizatorami wyjazdu są Fundacja Panaceum, Dom Pomocy Społecznej “Przyjaznych Serc”, Rzecznik Osób Niepełnosprawnych Urzędu Miasta Płocka i Stado Ogierów z Łącka.

Niepełnosprawni na wózkach starli się z policją

Około 50 niepełnosprawnych osób przez 100 dni wędrowało do boliwijskiej stolicy La Paz, by przed pałacem prezydenckim domagać się podwyższenia pomocy socjalnej. Doszło do starć manifestantów z policją – informuje BBC na swej stronie internetowej.

Pochód niepełnosprawnych, w tym wielu poruszających się na wózkach inwalidzkich lub o kulach, pokonał w ciągu 100 dni około 1500 kilometrów.

Przez całą drogę niepełnosprawnym pomagali przypadkowo spotykani ludzie.

Inwalidzi domagają się podwyższenia o 70 proc. miesięcznych zasiłków, tak by wynosiły one w przeliczeniu ok. 400 USD na osobę.

W La Paz policja użyła w czwartek gazu pieprzowego, by uniemożliwić protestującym wstęp na plac przed pałacem prezydenckim. Manifestanci próbowali sforsować policyjny kordon, okładając funkcjonariuszy kijami i kulami. Kilkoro niepełnosprawnych odniosło obrażenia.

Życie osób niepełnosprawnych w Boliwii jest utrudnione, gdyż większość budynków nie jest przystosowana do ich potrzeb – podkreśla BBC.

 

fakty.interia.pl