Wyróżnienia św. Brata Alberta

Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski, wokalista zespołu Raz Dwa Trzy Adam Nowak i Urząd Miasta Zgierza to laureaci Medali św. Brata Alberta za rok 2009 przyznawanych za pomoc niepełnosprawnym. Wręczenie odznaczeń odbyło się 15 marca w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie podczas X Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Albertiana 2010.

Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski został wyróżniony za obronę praw osób niepełnosprawnych i organizacji pozarządowych oraz za troskę o ludzi ubogich. Wokalistę Raz Dwa Trzy Adama Nowaka odznaczono za działalność dobroczynną na rzecz niepełnosprawnych. Urząd Miasta Zgierza otrzymał medal za wieloletnie wspieranie przedsięwzięć na rzecz niepełnosprawnych i najbardziej potrzebujących.
Rzecznik Praw Obywatelskich podkreślał odbierając medal, że nigdy nie liczył na takie wyróżnienie i przyjmuje je w imieniu swoich współpracowników. ,,Medal św. Brata Alberta to nie tylko wyróżnienie, ale przede wszystkim wielkie zobowiązanie” – mówił Janusz Kochanowski i dodał, że jest to zobowiązanie, by ,,pomagać uwierzyć niepełnosprawnym, bezdomnym, niedołężnym i wykluczonym z normalnego życia , że ich problemy są także naszymi problemami, które razem będziemy starali się rozwiązywać”. Rzecznik zauważył, że w Polsce wiele praw człowieka nie jest respektowanych i dotyczy to przede wszystkim najsłabszych i wykluczonych. ,,Źródłem naszej nadziei jest to, że tacy ludzie jak ks. Zaleski, Jerzy Owsiak, Janina Ochojska, Anna Dymna, s. Małgorzata Chmielewska stają się w Polsce mieszkańcami masowej wyobraźni. Są podziwiani i szanowani” – podsumował Kochanowski.

Burmistrz Zgierza Jerzy Sokół powiedział, że jest dumny z Urzędu Miasta bardzo otwartego na wszystkich ludzi, którzy z sercem podchodzą do wszystkich potrzebujących pomocy.

W imieniu wokalisty zespołu Raz Dwa Trzy Adama Nowaka medal odebrał jego przyjaciel szkolny – Piotr Wierzchosławski, który odczytał podziękowanie artysty. ,,Kandydat na tzw. artystę pewnego dnia decyduje się kroczyć drogą, która usłana jest jego wyobrażeniami, dążeniami i marzeniami, i potrafi nawet zobaczyć siebie samego u szczytu doskonałości, sławy, popularności” – napisał Nowak. ,,Jeśli jednak we wszystkich tych działaniach nie brał nigdy pod uwagę drugiego człowieka, z jego potrzebami i słabościami, to można przypuszczać, że cała ta praca artystyczna jawi się jako uboższa o obecność w niej drugiej osoby” – dodał. ,,Ułomnym i niepełnosprawnym być może wcale nie jest ten, któremu trzeba pomóc, ale ten, który sam sobie pomóc nie potrafi albo pomocy tej z różnych powodów udzielić innym nie chce czy nie umie” – podkreślił.

Medale św. Brata Alberta zostały wręczone podczas X Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych ,,Albertiana”, który odbył się w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Medal przedstawia św. Brata Alberta przytulającego dzieci. Został zaprojektowany przez Krzysztofa Sieprawskiego, podopiecznego Schroniska dla Niepełnosprawnych w Radwanowicach. Odznaczenie zostało ustanowione w 1997 roku i jest przyznawane osobom i instytucjom za niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym. Wśród laureatów Medalu są m. In. kard. Franciszek Macharski, kard. Stanisław Dziwisz, bp Jan Chrapek, premier Jerzy Buzek, prof. Zbigniew Brzeziński, aktorki Anna Dymna i Ewa Błaszczyk, prof. Andrzej Zoll, piosenkarka Eleni, Roman Kluska, Marcin Przeciszowski i Otylia Jędrzejczak.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.