W Rybniku uczyli samodzielności

Stowarzyszenie na rzecz wspomagania osób niepełnosprawnych i ich otoczenia „Razem” z Rybnika, we współpracy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym, zakończyło realizację projektu finansowanego z Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich „Naucz mnie samodzielności”.Celem projektu były działania mające pomóc w usamodzielnianiu dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie. Projekt realizowany był w Domu Fundacji im. Ojca PIO w Istebnej. Wzięła w nim udział grupa 32 osób: dzieci i młodzieży przed 18 rokiem życia uczęszczających do instytucji edukacyjnych dla osób niepełnosprawnych intelektualnie.

W ciągu czterech 5-dniowych turnusów, dzieci w 8-osobowych grupach trenowały nawyki samodzielnego wykonywania czynności samoobsługowych, porządkowych, higienicznych i gospodarczych. Wykonywały posiłki, uczestniczyły w zajęciach porządkowych, każdego dnia ścieliły swoje łóżka, układały ubrania, segregowały bieliznę brudną i czystą, „robiły” pranie i rozwieszały je na suszarkach. Dzieliły się obowiązkami w grupie, kalkulowały wydatki potrzebne na utrzymanie przez cały okres pobytu w górach. Sporządzały listę produktów potrzebnych do wykonania posiłków i dokonywały zakupów artykułów spożywczych w pobliskim sklepie spożywczym. Dodatkowo zwracano uwagę na segregację surowców wtórnych i oszczędność energii elektrycznej.

Dzieci uczestniczyły w zajęciach plastycznych, których tematyka związana była z miejscem, w którym aktualnie się znajdowały (np. góry, las, wioska, zwierzęta gospodarskie). Na podstawie tych prac powstał pamiętnik pobytu w górach oraz mapa ciekawych miejsc, ludzi i obiektów, które warto zwiedzić w tym regionie. Celem projektu „Naucz mnie samodzielności” była również integracja dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z mieszkańcami i młodzieżą gimnazjalną gminy Istebna. Zorganizowano spacery ścieżkami edukacyjnymi, spotkania z osobami związanymi z folklorem regionu i zajmującymi się działaniami ekologicznymi w tym regionie. Odbyła się wystawa prac plastycznych uczestników projektu i młodzieży uczęszczającej do tutejszego gimnazjum oraz spotkanie integracyjne tych grup.

Na zakończenie realizacji projektu zorganizowano uroczyste spotkanie w karczmie góralskiej, w której dzieci i młodzież otrzymały certyfikaty uczestnictwa w programie oraz poznały regionalne potrawy podczas ich degustacji.

Projekt dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.