Szalony wózkowicz na tropie absurdów

Osoby niepełnosprawne mają w stolicy wiele problemów. Wsiadanie do metra, wejście do poczty. Pan Marek Sołtys, zwany Szalonym Wózkarzem, zwraca uwagę na ich problemy zamieszczając filmy w serwisie You Tube.Marek Sołtys wraz z TPSW (Towarzystwo Przyjaciół Szalonego Wózkowicza) pokazał ostatnio trzy problemy niepełnosprawnych w Warszawie. Jak sam mówi, chce pokazać osoby niepełnosprawne jako ludzi pogodnych i kreatywnych, a jednocześnie przedstawia ich problemy.
Rozwiązanie problemu w USA.
Jednym z nich jest wjazd na wózku inwalidzkim do rosyjskich wagonów warszawskiego metra.
„Może dla ciebie sportem ekstremalnym jest skok na bungee, dla mnie jest nim przejazd warszawskim metrem” – podpis pod jednym z filmików w serwisie You Tube. Pomiędzy wagonem a peronem jest spora przerwa, a podłoga wagonu jest kilkanaście centymetrów nad peronem. Bez pomocy pasażerów nie jest w stanie wjechać do wagonu. Rozwiązaniem są przenośnie rampy, których ceny zaczynają się od 350 pln. Jest to tanie i skuteczne, a ułatwi życie niepełnosprawnym. Przedstawicielka metra tłumaczy, iż montaż takich pochylni stanowiłby poważne naruszenie konstrukcji wagonów. Są one przenośne, a ich zamontowanie nie wymaga zmian w konstrukcji wagonów ponieważ nie montuje się ich ani do podłogi peronu ani podłogi wagonu – odpowiada TPSW. Jednak przedstawicielka metra nie zmienia zdania. TPSW prezentuje podjazdy na filmiku. Podjazdy są powszechnie stosowane w krajach o bogatszej infrastrukturze i historii metra – zapewnia Marek Sołtys i TPSW. Miejsce dla niepełnosprawnych w japońskim metrze.
Kolejnym problemem był nieodśnieżony podjazd dla wózków przy budynku poczty głównej. Na jednym z filmików Szalony Wózkowicz próbuje dostać się do budynku jednak śnieg mu to uniemożliwia. Wszystko zostało zarejestrowane przez jego przyjaciół na nagraniu video. Po zamieszczeniu filmiku w sieci śnieg zniknął – problem rozwiązany.
Zobacz Film

Trzeci filmik przedstawia zjazd do wejścia na stację metra Centrum. Jest on mało przyjazny dla wózkowiczów..
Działanie Marka Sołtysa przynosi pierwsze skutki. Udało się już załatwić odśnieżenie wjazdów do metra i poczty głównej, mam nadzieje, że ruszy się sprawa podjazdów do metra – pisze Marek Sołtys w mailu dla wiadomości24.pl.

Wszystkie filmy dostępne są na stronie Towarzystwa Przyjaciół Szalonego Wózkowicza – www.tpsw.pl
Metro Warszawskie jest w pewnym stopniu przyjazne osobom niepełnosprawnym- posiada przystosowane dla niepełnosprawnych łazienki, a na peron można zjechać windą. Szkoda, że małe niedociągnięcie psuje efekt kosztujący tyle starań i pieniędzy – czytamy oglądając filmik. Jeżeli przyjedzie nowoczesny wagon firmy Alstom, nie ma problemu. W odróżnieniu od rosyjskich wagonów serii 81, składy produkcji Alstom posiadają niski próg, który umożliwia wjazd na wózku inwalidzkim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.