Powiadom ZUS o przychodach

Autor: Oprac.: Anna Godziuk, Źródło: ZUS

Emeryci i renciści, którzy dorabiają do swoich świadczeń, do końca lutego powinni powiadomić ZUS o osiągniętych przez siebie przychodach w 2008 r. – informuje ZUS.

Przychody rozliczane są na podstawie zaświadczenia od pracodawcy. Osoby, które same opłacają składki (np. prowadzące działalność gospodarczą), muszą przedstawić oświadczenie o wysokości przychodu. Należy je dostarczyć do oddziału ZUS, który wypłaca emeryturę lub rentę.

Na podstawie informacji o przychodach ZUS rozlicza wypłacone świadczenie. Osoby, których dodatkowy przychód mieści się w przedziale pomiędzy 70 proc. a 130 proc. kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (czyli pomiędzy 24 416,90 zł a 45 345,60 zł), otrzymują mniejsze świadczenie. Jeśli zarobiły mniej niż 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ich emerytura lub renta zostaje zawieszona. Jeżeli przychód nie przekroczy 70 proc., nie ma wpływu na wysokość świadczenia.

Zmniejszyć lub zawiesić wpłatę świadczenia może każdy przychód z tytułu wykonywania działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego (m.in. z tytułu stosunku pracy, pracy nakładczej, pracy na podstawie umowy zlecenia, umowy agencyjnej lub prowadzenia działalności gospodarczej). Dotyczy to również sytuacji, w których przepisy przewidują wyłączenie z obowiązku ubezpieczenia lub też z uwagi na ustalone prawo do emerytury lub renty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.