Mniej pieniędzy dla niepełnosprawnych

Powiaty przeznaczą w tym roku mniej pieniędzy na turnusy rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych. Ale cięć nie unikną również wydatki na sprzęt rehabilitacyjny, czyli na przykład na bieżnie czy stoły do masażu.

W tym roku powiatowe centra pomocy rodzenie (PCPR) otrzymały o 80 mln zł mniej niż w roku ubiegłym na dofinansowanie pomocy dla niepełnosprawnych. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) przekazał powiatom łącznie 535 mln zł. W porównaniu z rekordowym 2008 r. to mniej aż o 376 mln zł. Część powiatów podjęła już decyzje dotyczące ich wydatkowania w 2011 r. Wszystkie musiały obciąć wydatki.

– W tym roku otrzymaliśmy o 100 tys. zł mniej niż w roku ubiegłym – mówi Teresa Czajkowska z PCPR w Wyszkowie.

Podkreśla, że na zadania związane z rehabilitacją powiat otrzymał w tym roku 696 tys. zł. Ta kwota musi wystarczyć m.in. na finansowanie warsztatów terapii zajęciowej, pomoc w zakupie sprzętu rehabilitacyjnego i likwidację barier architektonicznych. W związku z obniżeniem pomocy z PFRON samorząd chce zrezygnować z dofinansowania uczestnictwa osób niepełnosprawnych w turnusach rehabilitacyjnych.

– W tym roku nie będą one dofinansowywane – mówi Teresa Czajkowska.

Dodaje, że pieniądze będą jedynie przeznaczane na likwidację barier architektonicznych oraz lecznicze środki pomocnicze, na przykład kule czy wózki. Ale uchwałę w tej sprawie podejmą radni dopiero pod koniec marca.

Podobnie jest w PCPR w Olsztynie oraz w Turku. Tam ograniczono dofinansowanie o około 20 proc.

– Rada powiatu jeszcze nie podjęła uchwały w sprawie podziału środków na rehabilitację, ale z projektu wynika, że obcięte będą wydatki na turnusy dla osób niepełnosprawnych – mówi Edyta Michalak, starszy inspektor z PCPR w Turku.

Zachowane zostaną jedynie dopłaty na wyjazdy dla dzieci. Jednak te PCPR, które ograniczyły wydatki na turnusy już w zeszłym roku, nie chcą ich obcinać. Dlatego takiej decyzji nie podjął PCPR w Olsztynie.

– Już w zeszłym roku ograniczyliśmy środki na turnusy. Pieniądze były przeznaczane jedynie na dzieci i młodzież. Dlatego nie chcielibyśmy, aby w tym roku szansę na wyjazd znowu traciły osoby dorosłe – mówi Monika Stefańska, starszy referent w PCPR w Olsztynie.

Samorząd obetnie wydatki na wszystkie inne działania, czyli np. na likwidację barier architektonicznych i komunikacyjnych oraz sprzęt rehabilitacyjny.

– Już od kilku lat stosujemy zasadę, że dofinansowujemy jedynie 40 proc. kosztów sprzętu rehabilitacyjnego – mówi Monika Stefańska.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Artykuł z dnia: 2011-03-18, ostatnia aktualizacja: 2011-03-18 09:05

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.