Metro bezpieczniejsze?

W sprawie bezpieczeństwa niewidomych w metrze coś drgnęło. Do Ministerstwa Infrastruktury wpłynął wczoraj projekt przepisów o zabezpieczeniach peronów odpowiednimi paskami z wypukłościami. Złożyło go Metro. Dziś na większości stacji przed krawędzią peronu jest żółta linia. Niewidomi skarżą się, że nie są w stanie wyczuć laską końca peronu.

– Mimo że jesteśmy przewoźnikiem i do nas należy przewożenie ludzi, to przygotowaliśmy projekt przepisów. Przekazaliśmy to Ministerstwu Infrastruktury. Wcześniej kilkakrotnie zwracaliśmy się o odpowiednie regulacje. Ale prośby na niewiele się zdały – twierdzi Anna Bartoń z biura prasowego Metra. Wczoraj odbyło się spotkanie jego zarządu z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury Juliuszem Engelhardtem.- Uzyskaliśmy obietnicę wsparcia. Mamy nadzieję, że nada to nowy bieg sprawie – dodaje. Przedstawiciele Metra złożyli także założenia do badań i testów pasów i oznakowania dotykowego. Na peronach metra obowiązują te same przepisy, co na kolei. Dlatego zostały wytypowane stacje kolejowe i metra, w których można te testy przeprowadzić. – Trzeba sprawdzić, jakie rozwiązania zastosować. Czy mają to być pasy z wyżłobieniami, czy z guzkami – zauważa Bartoń. Przy badaniach ma pomóc Centrum Naukowo-Techniczne Kolejnictwa.

Środowiska osób niepełnosprawnych alarmowały prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz wielokrotnie, że w warszawskim metrze jest niebezpiecznie. We wrześniu na stacji Centrum doszło do wypadku niewidomego studenta. Stracił nogę, lekarze w Szwajcarii walczą o uratowanie drugiej. Po tej tragedii władze Warszawy zadeklarowały, że będą pieniądze na pilne prace modernizacyjne. Ale jak pisaliśmy w grudniu, nie zabezpieczono ich w tegorocznym budżecie. A pierwsze roboty mają ruszyć dopiero w 2012 roku. Ostatnio zrobiło się głośno, że teraz i tak niewiele można zrobić, bo brakuje odpowiednich przepisów.

Niestety, nie wiadomo, kiedy się pojawią. Rzecznik Ministerstwa Infrastruktury Mikołaj Karpiński potwierdził tylko, że do takiego spotkania doszło.

Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.