Niepełnosprawni tracą przez cwaniaczków

Katowicki magistrat przygotował niemiłą niespodziankę dla niepełnosprawnych. Od Nowego Roku mieli stracić prawo do bezpłatnego parkowania przez pierwszą godzinę. Po naszej interwencji urzędnicy odłożyli wprowadzenie tego przepisu
W Katowicach jest za mało miejsc do parkowania dla inwalidów, dlatego osoby z odpowiednimi uprawnieniami mogły zostawić samochód za darmo na godzinę na zwykłym miejscu. To wystarczający czas, żeby załatwić sprawę w banku, urzędzie czy na poczcie. – Nie wynikało to z żadnego zapisu czy uchwały. Był to po prostu dobry obyczaj. Niestety, otrzymaliśmy informacje z Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów, że ze względu na nadużycia miasto z tego obyczaju od Nowego Roku rezygnuje – mówi Agnieszka Lis z wydziału polityki społecznej.

Poruszający się na wózkach Stefania Gowda, pełnomocniczka prezydenta do spraw osób niepełnosprawnych, i poseł Marek Plura przyznają, że karty parkingowe są rzeczywiście bardzo często pożyczane ludziom w pełni sił. – Tak się dzieje w każdym mieście. Ostatnio byłem w Londynie, gdzie są strefy, w które może wjechać i zaparkować tylko niepełnosprawny. Spowodowało to powstanie czarnego rynku, na którym sfałszowana karta dla niepełnosprawnego kosztuje 600 funtów – mówi poseł.

Tylko czy odebranie przywileju niepełnosprawnym to sposób na rozwiązanie tego problemu? – Może takich kombinatorów wyeliminowałyby restrykcje, np. surowe mandaty. Z drugiej strony, jak to sprawdzać? Przy każdym zaparkowanym aucie musiałby stać funkcjonariusz, który sprawdzałby dokumentację medyczną takiej osoby. Jedyne, co można zrobić, to zaapelować do sumień osób, które takie karty podrabiają albo pożyczają – dodaje Gowda.

Sprawą zainteresował się Witold Witkowicz, radny z komisji spraw społecznych. – Nawet jeśli karty są w części wykorzystywane przez krętaczy, to nie można przypuszczać, by działo się tak we wszystkich przypadkach. Trzeba też myśleć o sprawie nadrzędnej, czyli osobach niepełnosprawnych, którzy z tego korzystają. Zajmę się tą sprawą na komisji, bo na pierwszy rzut oka wygląda mi to na próbę szukania oszczędności. Tyle że dla miasta to żadne pieniądze – uważa radny.

Tymczasem Piotr Handwerker, szef katowickiego MZUiM-u, jeszcze w czwartek zmienił decyzję. – Do końca zimy będzie obowiązywać zasada niepłacenia za pierwszą godzinę. Na wiosnę zobaczymy. Może zwiększymy liczbę kopert, na których ustawowo postój jest za darmo. Na razie jest ich w całym miejsce 500 – mówi. Dyrektor dodaje, że problem jest poważny i jakieś rozwiązanie musi się znaleźć. – Nagminnie karty wykorzystywane są przez osoby młode, silne i sprawne ruchowo. To cwaniactwo musimy wyeliminować – denerwuje się.

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.