“Infosprawni” na Śląsku

Ruszyła akcja informacyjna skierowana do osób niepełnosprawnych z województwa śląskiego. W jednym czasie i w jednym miejscu można dowiedzieć się, jakiego rodzaju wsparcia udzielają instytucje samorządowe oraz PFRON tej grupie społeczeństwa.W miniony piątek w Tarnowskich Górach odbyło się pierwsze spotkanie w ramach akcji “Infosprawni”, na którym zainteresowane osoby mogły uzyskać kompleksowe informacje na temat form wsparcia realizowanych przez władze samorządowe powiatu oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Projekt jest pomysłem posła Marka Plury, który przewodniczy Parlamentarnemu Zespołowi do spraw Osób Niepełnosprawnych oraz Grzegorza Żymły – dyrektora śląskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

– Z mojej prawie 20-letniej praktyki w pracy z osobami niepełnosprawnymi wiem, że często osoby te mają trudności z dotarciem do właściwej instytucji, która może wspierać je w aktywności społecznej i zawodowej – mówi Grzegorz Żymła – i stąd pomysł, aby organizować takie spotkania w różnych miejscowościach naszego województwa.
Piątkowe spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie CentrumPorady udziela pracownica Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych / Fot. Grzegorz Franki Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w Tarnowskich Górach. Do sali sesyjnej starostwa powiatowego przybyło około 60 osób, które uczestniczyły zarówno w części konferencyjnej, jak i w indywidualnych rozmowach. Organizatorzy przygotowali trzy stoliki: jeden dla posła, drugi dla PFRON-u, a trzeci dla przedstawicieli instytucji samorządowych zajmujących się pomocą niepełnosprawnym czyli powiatowego centrum pomocy rodzinie i urzędu pracy. Zainteresowanie było tak duże, że zaplanowane na cztery godziny spotkanie przedłużyło się o ponad pół godziny.

Stolik posła Plury był cały czas oblegany przez niepełnosprawnych tarnogórzan / Fot. Grzegorz FrankiPoseł Plura, który niepełnosprawności ruchowej doświadcza na sobie od urodzenia twierdzi, że warto robić takie akcje, bo dla wielu niepełnosprawnych pokonanie nawet najmniejszych odległości jest dużym problemem, a czasem wręcz niemożliwością. – Przyjechać z Tarnowskich Gór do Katowic środkami transportu publicznego osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim jest dziś jeszcze nie lada kłopotem. To się powoli zmienia na lepsze i będzie zmieniać nadal, także wskutek przygotowywanej ustawy o wyrównywaniu szans osób niepełnosprawnych. Ale na tę chwilę chcę wraz ze śląskim PFRON-em oraz władzami samorządowymi poszczególnych powiatów i organizacjami społecznymi docierać jak najbliżej osób, które pomimo swej niepełnosprawności chcą aktywnie uczestniczyć w różnych dziedzinach naszego życia. Spotkania informacyjne mają pomóc w odnalezieniu własnej drogi do samodzielności, do znalezienia pracy – dodaje poseł.

W województwie śląskim mieszka ponad pół miliona osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Ponad 20 tys. z nich jeździ na wózkach, kolejne 20 tys. stanowią głuchoniemi, a prawie 25 tys. to osoby niewidome. Pomimo zachęt ze strony państwa polegających m.in. na dofinansowaniu utworzenia miejsca pracy i częściowej refundacji kosztów pracy, zatrudnienie znajduje tylko co piąty niepełnosprawny. Pracodawcy wciąż wolą płacić wysokie kary niż zatrudniać.

Najbliższe spotkania z cyklu “Infosprawni” odbędą się w Zabrzu, Częstochowie, Jastrzębiu – Zdroju i Raciborzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.